GROVE GEAR EL8320538.19 EL-HMQ832-40-H_-56-19 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2.926 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 2.293 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3303 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR PM3501 Pull Grip, Medium Duty, Flexible Eye, T Type, 3.5 to 3.99 Inch Dia.
- SUPCO LCD45+5X440R
- JAMCO LT236Z800GP Service Cart, 2 Shelves, 3 Inch Deep Lipped
- APPLETON ELECTRIC PG26120
- EATON 8005K23N322V32 Rocker Switch, 1-Pole
- TEADIT CGFFKM.018.5.150 Full Face Gasket, FKM, 1/8 Inch Thickness, 5 Inch Size, 150# Class
- CHANNELLOCK CD-GL10
- REVCOR C631-637D R Blower Wheel Diameter 6 5/16 Inch Width 6 3/8 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Joint Cartridges
- Photoelectric Sensor Cables
- Straight Blade Device Accessories
- Portable Spill Containment Units
- Loupes
- BINKS Conventional Spray Guns
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- HYDRO VACUUM ZHVE Series Booster Pump Systems
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Self Grounding Tamper Resistant Outlet Receptacles
- SPEARS VALVES CPVC Wafer Butterfly Valves, Lever Handle, FKM
- ALL GEAR Low-Conduct Dielectric Lines
- DAYTON Commercial Cleaning Shop Vacuums
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320538.19 EL-HMQ832-40-H_-56-19 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

