GROVE GEAR EL8320515.28 EL-HM832-50-H_-56-28 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320517.24 | 8 23/250 hp | Shaft Mount | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.27 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320512.24 | 4.373 hp | Shaft Mount | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.26 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320579.24 | 3.619 hp | Shaft Mount | - | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320532.24 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | - | 29 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320519.24 | 5 9/50 hp | Shaft Mount | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 |
Explore Products
- BROWNING 6/3V6.90-QD-SK
- PLAST-O-MATIC GGMUV030-PF-C1 Gauge Guard, PVDF, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 0-30 PSI Gauge Size
- KETT TOOLS 150-6 Socket Key, 9/64 Inch Size
- FERVI 0157/10 Anvil, 5 percent Tolerance, Hardened Steel
- TB WOODS 8MPC38S62MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 62mm Belt Width, 3.81 inch Pitch Dia.
- MILWAUKEE 49-59-2200 Annular Cutters 2 In
- REGAL 051528AM85 End Mill With TiCn Coated, Single End, 1 Inch Dia., 4-1/8 Inch Length, 3 Flutes
- SMC VALVES VQ2301NR-5W1-Q Valve, 3 Position, Plug-In Dc, 4 Way
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- Sanitary Clamps and Hangers
- Buffing Wheels
- Gas Connector Fitting
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- OETIKER HIP 1000 Series Hand Installation Pincers
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- GATES Type XPA 1 Rib Metric V-Belts
- KRYTOX GPL 214 Series Extreme Pressure Grade Grease
- BRADY Wire Marking Labels
- DEXTER Exit Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320515.28 EL-HM832-50-H_-56-28 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit
