GROVE GEAR EL8320510.23 EL-HM832-15-H_-56-23 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 6.127 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 5.516 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2980 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR MOTOR EMM3711 IEC Motor, 3600 RPM, 60 Hz, 10 hp, 7.5kW, 3 Phase, TEFC, D132S Frame
- COXREELS 1125PCL-8408M-A
- PIP 125-368/M Hand Protection Leather Driver Gloves, M, Gray, Dozen
- TENNSCO ZLE7-8442A-3D Boltless Shelving 84 x 42 Particleboard
- PROTEKTIVE PAK 66409 Roll, Statfree T2 Plus, Dissipative, 1.5 x 0.76 x 12.2m, Rubber, Grey
- KIMBLE CHASE 179850-2124 Adapter, 24/25 Lower Ground Mouth Size, 24/25 Upper Ground Mouth Size, 53 mm Overall Lg
- PARKER P32RB12PNNP Regulator, 1/4 Inch Size, BSPP
- SANDVIK COROMANT 870-1100-8-PM 4234 Exchangeable Cutting Head Drill
Explore More
- KEYSHAFT
- Protective Elbow and Knee Pads
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Pneumatic Cylinder Controls
- Compressor Air Filter
- Vinyl Strips
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 2B
- MEMPHIS GLOVE Luminator High Visibility Leather Drivers Work Gloves
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- TEMPCO Ceramic Band Heaters
- INGERSOLL-RAND Throttle Valves
- BROWNING Q-D Sheaves For B Belts, 2 Grooves
- GRAINGER P-Traps
- RULAND MANUFACTURING DCSK Series Keyed Single Disc Couplings, Clamp Style, Inch To Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320510.23 EL-HM832-15-H_-56-23 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



