GROVE GEAR EL8320507.31 EL-H832-50-H_-31 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 31 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0545915 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 3.66 Inch Height
- SCHNEIDER ELECTRIC ZBY2323 Legend Plate Rectangular Reset White/red
- PIP 161-2-18/10.5 Electrical Safety Leather Cover Gloves, 10.5 Inch Size, Pair
- MACROMATIC TD-80821-44 Time Delay Relay, 10-10230 Min., 240VAC, 10A
- PROGRESS LIGHTING P5777-20 Wall Lantern, 100 W Fixture Watt, 120VAC, Incandescent, 41 to 100 W
- EATON IQ250TL51100 Iq 250 Meter, Transducer Only, Data Logging, 50 Hz, 1A Secondary
Explore More
- KEYSHAFT
- Expansion Shields
- Cube Filters
- Vertical Pump Motors
- Laboratory Tongs and Forceps
- Vertical Milling Machines
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- ANVIL AS520EH Series Channel With Elongated Holes
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Spigots Plugs
- EATON 11 Series Photoelectric Sensors
- SMC VALVES Ps1000 Series Pressure Switch
- GRAINGER Tapered Cork
- SANDPIPER Capscrew, 3/8 Inch Size-16
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320507.31 EL-H832-50-H_-31 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit




