GROVE GEAR EL8300507.24 EL-H830-30-H1-24 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,246.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 2 879/1000 hp |
| Max. Input Hp | 2.879 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 2 83/250 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2519 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-AC-119 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
- BEHRINGER SYSTEMS ST5125-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST5125-SP
- KILLARK 4041 Mounting Accessory Pole Bracket
- HOFFMAN PGH3S4 90540 Grid Strap, 3 Row, 400mm Size, Steel
- MASTERDRIVES 2/5V750 Maxstar Wedge, Narrow Banded
- NIBCO NLS100L WC-2000 Butterfly Valve, Wafer, 8 Inch Size, 200 PSI, Cast Iron
- SPEARS VALVES 5592-002BL Needle Valve, Socket, Globe Pattern, 1/4 Size
- SPEARS VALVES 3929-582E Eccentric Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 8 x 4 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Close-Coupled Pump Motors
- Fuel and Gas Cans
- Hinged Safety Interlock Switches
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- MUELLER INDUSTRIES 1603-C Chexter Check Valves
- APPROVED VENDOR Black Steel Schedule 160 Seamless Nipple
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio Blast Penetrant
- SUPER-STRUT A177 Series Channel Nut
- UNISTRUT Flat Splice Plate
- INTERMATIC Timers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300507.24 EL-H830-30-H1-24 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€3,246.57 /unit



