GROVE GEAR EL8300189.00 EL-BMQ830-50-L-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,823.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-L |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.915 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 183/200 hp |
| Max. Input Hp | 1.915 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 1.383 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 2490 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BMQ-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- GROVE GEAR GRL8320289.00 GRL-BMQ832-5-L-210 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.375 Inch O.D, Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0427535 XH03632 Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 3.22 Inch Height
- SPEC C11000850875S Compression Spring, 37.6 lbs/In Stiffness Rate, 13.3 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- EATON NGS308036B20M Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 800A, 480 Vac
- USA SEALING ZSHAFT-160 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 1 1/4 Inch Dia, 72 Inch Length
- DRANETZ HDPQ-X4APKG Power Quality Analyzer Kit 4GB
- SCOTSMAN 12-2907-21 Water Valve Kit, DC33/DCE33
- GRAINGER U38805.025.1500 O-Ring, 459, 15 Inch Inside Dia, 15 1/2 Inch Outside Dia, 90 Shore A, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Tweezers
- Portable Crowd Control Barricades
- Ergonomic Workbenches
- Ceramic Fiber Insulation
- Solid Rivets
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- AKRO-MILS 30235 Akrobins Plastic Storage Bins
- RUD CHAIN Ice Bolts
- GENERAL ELECTRIC Molded Case Circuit Breakers: TQDL Series
- WESTWARD Bearing Separator
- ERICKSON Tapping Adapters
- DYNABRADE Mandrels
- ACME ELECTRIC Industrial Control Transformers, 220, 230, 240/380, 400, 416/440, 460, 480/550, 575,600 Primary Volts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300189.00 EL-BMQ830-50-L-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,823.64 /unit


