FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Dimensional Standards | Iso 7379 |
| Display Qty | 5 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 18-8 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 4.5 mm |
| Head Texture | Knurled |
| Head Type | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Precision Screw | No |
| Screw Head Height | 6mm |
| Shoulder Dia. | 6 mm |
| Shoulder Diameter Tolerance | -0.036 mm to 0 mm |
| Shoulder Length | 16 mm |
| Shoulder Length Tolerance | 0 mm to 0.25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thread Length | 9.5 mm |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Type | Standard Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Explore Products
- SALISBURY SK40PLT3XL-LFH40-SPL-FL Arc Flash Clothing Kit, 3Xl, 40 Cal/Sq Cm Atpv, Aramid
- MAIN FILTER INC. MF0714688 185R010BN3HC Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 11.634 Inch Height
- BROWNING 1077445 SF 2 1/2 Q-D Bushing, 2.5 Inch Bore Size, 4.625 Inch Outer Diameter, SF Bushing, Gray Iron
- REGAL 008571AS Spiral Point Tap, 5/8-18 UNF, H5 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- LENOX TOOLS 1862670 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 81 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- DDS 557810TCV Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Fluoro, 55 mm ID, 78 mm Od, 10 mm Width, 10 Psi
- GRAINGER 18109_12_0 Aluminum Rectangular Tube 6063, 12 Inch Overall Length
- SUPERIOR S13BPVC-7 Coated Glove, S, Sandy, PVC, ANSI Abrasion Level 3, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Fittings
- Black Pipe
- Conduit Body Covers and Gaskets
- Press Fit Fittings
- Engine Lathes
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- DESTACO 827 Series Pneumatic Toggle Clamps
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- TRIDON Worm Gear Hose Clamp, Quick Release
- BANJO FITTINGS Hose Barb
- TOUGH GUY Trigger Spray Bottle
- EATON StackLight Incandescent Bulbs
- ARO Electronic Interface Diaphragm Pumps, 2 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51044.060.0016 Shoulder Screw, M5x0.8 Thread Size, 16 mm Shoulder Lg., 4.5 mm Head Ht., Plain
€98.94 /pack
