GRAINGER M39100.160.0120 Spring Pin Slotted 16X120Mm, 5PK | AH7XGH 38DW31
GRAINGER M39100.160.0120 Spring Pin, 16mm Nominal Dia., Steel, 16.5mm To 16.8mm Actual Dia. Rng, 120mm Lg.
Item: AH7XGHModel: M39100.160.0120Cross Ref: 38DW31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 16.5 mm to 16.8 mm
Chamfer Dia. 10.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 120 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 16 mm
Pin Diameter 16 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 120 mm
Type Slotted
Usable Length 120 mm
Wall Thickness 3 mm