FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Pin |
| Finish | Plain |
| Grade | Non Graded |
| Length | 43 mm |
| Length Tolerance Type | JS15 |
| Material | Free Cutting Steel |
| Small End Dia. | 10 mm |
| Standard | D1B |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Standard |
| Usable Length | 40 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- PARKER 170CA-6-6 90 Deg Elbow, 3/8 Inch Outside Diameter, Brass
- CLEVELAND C14709 2133 Screw Machine Drill Bit, 25/64 Inch Size, 1 7/8 Inch Flute Length
- OSBORN 4307136102
- EATON SPXH15A0-5A2N1-CQ Adjustable Frequency Drive, 1500 HP, 525-690V, Open Chassis, No Brake Chopper, Ethernet IP
- BALDOR / DODGE 132152 3 15/16 SLV RTL SPLIT THRUST COLLAR 3 15/16 Sleeve RTL Split Thrust Collar
- EATON JD3125M01 Molded Case Circuit Breaker, J-Frame, Jd Type, 3-Pole, 125A, 600 Vac, Line And Load
- THOMAS & BETTS 54859BEBS Copper Two Hole Lug, Long Barrel, 1/4 Inch Bolt Size, 5/8 Inch Hole Spacing
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS M2436CG46-5LH33C Mobile Cart, 36 Inch W x 24 Inch D x 69 Inch H
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Vacuum Breakers
- Panel Trucks
- Mechanical Connectors
- Demolition Hammer Accessories
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 2B
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- ROLL PRODUCTS Laboratory Label
- CEMENTEX USA Feature Series, 12 Cal. Labcoat Kits
- VESTIL FE-EACH Series Round or Triangular Fork Extensions
- KIMBLE CHASE Class B Cylinders, Single Metric Scale
- PBC LINEAR Twin Ball Bearing Pillow Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39000.100.0040 Taper Pin, Std, 10 mm Small End Dia., 43 mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr., Plain
€70.05 /pack
