GRAINGER M04005.240.0140 Structural Bolt Carbon Steel M24 X 140, 20PK | AH7TDX 38CT49
GRAINGER M04005.240.0140 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 140 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TDXModel: M04005.240.0140Cross Ref: 38CT49
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Finish Black Oxide
Grip Size 101 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 41 mm
Head Height 15 mm
Length 140 mm
Material Steel
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 39 mm