GRAINGER M04005.240.0110 Structural Bolt Carbon Steel M24 X 110, 25PK | AH7TDU 38CT46
GRAINGER M04005.240.0110 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 110 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TDUModel: M04005.240.0110Cross Ref: 38CT46
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 110 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 71 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 41 mm
Head Height 15 mm
Includes Nut No
Length 110 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 39 mm
Overall Length 110 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 39 mm