GRAINGER M04005.240.0070 Structural Bolt Carbon Steel M24 X 70, 25PK | AH7TDP 38CT42
GRAINGER M04005.240.0070 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Blk Oxide, HT
Item: AH7TDPModel: M04005.240.0070Cross Ref: 38CT42
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 70 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 31 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 41 mm
Head Height 15 mm
Includes Nut No
Length 70 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 39 mm
Overall Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 39 mm