GRAINGER M04005.120.0080 Structural Bolt Carbon Steel M12 X 80, 50PK | AH7TCL 38CT16
GRAINGER M04005.120.0080 Structural Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 80 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TCLModel: M04005.120.0080Cross Ref: 38CT16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 80 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 57 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 22 mm
Head Height 8 mm
Includes Nut No
Length 80 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 23 mm
Overall Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 23 mm