GRAINGER M04005.120.0035 Structural Bolt Carbon Steel M12 X 35, 100PK | AH7TCE 38CT10
GRAINGER M04005.120.0035 Structural Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 35 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TCEModel: M04005.120.0035Cross Ref: 38CT10
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Structural Bolt
Class Class 10.9
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 35 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 12 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 22 mm
Head Height 8 mm
Includes Nut No
Length 35 mm
Made In North America No
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 23 mm
Overall Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 23 mm