GRAINGER M04005.120.0050 Structural Bolt Carbon Steel M12 X 50, 100PK | AH7TCH 38CT13
GRAINGER M04005.120.0050 Structural Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 50 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TCHModel: M04005.120.0050Cross Ref: 38CT13
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 50 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 27 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 22 mm
Head Height 8 mm
Includes Nut No
Length 50 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 23 mm
Overall Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 23 mm