GRAINGER G15-90F-12X5 Sheet Stock 12 Width 5 Feet Length 0.090 Thick | AH2WKU 30FZ16
GRAINGER G15-90F-12X5 Sheet Stock 12 Width 5 Feet Length 0.090 Thick
Item: AH2WKUModel: G15-90F-12X5Cross Ref: 30FZ16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Impact Strength Rating Good
Length 5 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Max. Temp. 500°F
Maximum Temperature 550°F
Min. Temp. Rating -400°
Minimum Temperature -350°F
Nominal Size (merch) 12" x 60"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 13.24 lbs.-cu. ft.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 60"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Thickness 0.09375"
Plastic Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Sheets
Standards Ams 3652, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.09"
Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"