GRAINGER G15-60F-12X25 Sheet Stock 12 Width 25 Feet Length 0.060 Thick | AH2WKH 30FZ06
GRAINGER G15-60F-12X25 Sheet Stock 12 Width 25 Feet Length 0.060 Thick
Item: AH2WKHModel: G15-60F-12X25Cross Ref: 30FZ06
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Impact Strength Rating Good
Length 25 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material PTFE
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Maximum Temperature 550°F
Min. Temp. Rating -400°
Minimum Temperature -350°F
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Semi Clear
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 25 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.06"
Plastic Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Plastic Width 12"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 12"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"