GRAINGER G15-60F-6X25 Sheet Stock 6 Width 25 Feet Length 0.060 Thick | AH2WKD 30FZ02
GRAINGER G15-60F-6X25 Sheet Stock 6 Width 25 Feet Length 0.060 Thick
Item: AH2WKDModel: G15-60F-6X25Cross Ref: 30FZ02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 25 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Clarity Semi Clear
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 25 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.06"
Plastic Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Plastic Width 6"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 6"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"