GRAINGER BULK-RS-S60MD-15 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue | CQ4QMQ 785GF1
GRAINGER BULK-RS-S60MD-15 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue
Item: CQ4QMQModel: BULK-RS-S60MD-15Cross Ref: 785GF1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 12"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -50°F
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"