WALTER TOOLS A3143-0.11 Micro Drill Bit, 0.11 mm Drill Bit Size, 0.0200 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YLY 440P25
WALTER TOOLS A3143-0.11 5062845 Micro Drill Bit, 0.11 mm Drill Bit Size, 0.0200 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YLYModel: A3143-0.11Cross Ref: 440P25 / 5062845
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.004"
Cutting Edge Length 0.012"
Decimal Equivalent 0.0043
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.11 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 0.02"
Flute Type Spiral
Grade High Performance
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining HIGH PERFORMANCE
Max. Drilling Depth 0.02"
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 24.5 mm