GRAINGER BULK-RS-RSBR60-14 Sbr Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A, Red, Smooth | CQ4LJL 56GT56
GRAINGER BULK-RS-RSBR60-14 Sbr Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A, Red, Smooth
Item: CQ4LJLModel: BULK-RS-RSBR60-14Cross Ref: 56GT56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 36"
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"