GRAINGER BULK-RS-RSBR60-193 Sbr Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Red, Smooth
Item: CQ4KYEModel: BULK-RS-RSBR60-193Cross Ref: 785L98
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"