Item: CQ4KYFModel: BULK-RS-RSBR60-142Cross Ref: 785L48
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material SBR
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"