GRAINGER BULK-RS-RSBR60-116 Sbr Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4LHY 785L24
GRAINGER BULK-RS-RSBR60-116 Sbr Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4LHYModel: BULK-RS-RSBR60-116Cross Ref: 785L24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 36"
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 24"