GRAINGER BULK-RS-RSBR60-112 Roll SBR 1/4 Inch Thick 30 Feet Red 70A
Item: AH7QEDModel: BULK-RS-RSBR60-112Cross Ref: 36XT42
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Excellent
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 150%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 30 ft.
Material SBR
Maximum Temperature 200°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 79.74
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)30.48
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Roll
Product Variants
ProductModelShapeColorDurometerThicknessTensile StrengthCompression SetDensityTear StrengthPrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.