GRAINGER BULK-RS-NNFR70-63 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 4 2/3 Ft, 70A
Item: CQ2VWHModel: BULK-RS-NNFR70-63Cross Ref: 241EY9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 4.667 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 2
Oil Resistance Good
Overall Length 4.6 ft.
Overall Width 36"
Reinforced Material Nylon
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"