GRAINGER BULK-RS-NHS70-640 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UEU 55ZY46
GRAINGER BULK-RS-NHS70-640 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UEUModel: BULK-RS-NHS70-640Cross Ref: 55ZY46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"