GRAINGER BULK-RS-NHS60-284 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VHC 241AW4
GRAINGER BULK-RS-NHS60-284 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VHCModel: BULK-RS-NHS60-284Cross Ref: 241AW4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"