WALTER TOOLS M2051306-M2.5 Spiral Flute Tap, M2.5X0.45 Thread Size, 4 mm Thread Length, 50 mm Length | CU9EWF 428L80
WALTER TOOLS M2051306-M2.5 6149745 Spiral Flute Tap, M2.5X0.45 Thread Size, 4 mm Thread Length, 50 mm Length
Item: CU9EWFModel: M2051306-M2.5Cross Ref: 428L80 / 6149745
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size #44
65% Thread Drill Size 2.1 mm
75% Thread Drill Size #46
Clamping Width 0.083"
Connection Dia. 0.11"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 2.05 mm
Driving Square Length 0.197"
Extended Neck Yes
Finish Titanium Carbonitride Coated
Functional Length 1.969"
Helix Angle 40°
Number Of Flutes 3
Overall Length 50 mm
Primary Material Application Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M
Secondary Material Application Steel
Secondary Material Application Iso Code P
Shank Dia. 2.8 mm
Shank Length 37.5 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 2.1 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish TiCN
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M2.5 x 0.45
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 4 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 0.45 mm
Thread Size M2.5 x 0.45
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 0.492"