GRAINGER BULK-RS-NHS40-653 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UNH 55ZZ61
GRAINGER BULK-RS-NHS40-653 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UNHModel: BULK-RS-NHS40-653Cross Ref: 55ZZ61
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"