GRAINGER BULK-RS-N50-640 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UEK 55ZN25
GRAINGER BULK-RS-N50-640 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UEKModel: BULK-RS-N50-640Cross Ref: 55ZN25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"