Item: CQ2VNBModel: BULK-RS-N40-305Cross Ref: 240WG0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"