GRAINGER BULK-RS-N40-773 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inchness, 40A | CQ2UFP 55ZU79
GRAINGER BULK-RS-N40-773 Neoprene Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 40A
Item: CQ2UFPModel: BULK-RS-N40-773Cross Ref: 55ZU79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"