GRAINGER BULK-RS-H70-291 Roll Buna 1/2 Inch Thick 5 Feet 70A
Item: AH7QLPModel: BULK-RS-H70-291Cross Ref: 36XV99
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Finish Smooth
Grade Standard
Length 5 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 707
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 26.37
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)17.78
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Sheet
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.