FABORY M01430.200.0060 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8DDY 38CR89
FABORY M01430.200.0060 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 60mm Lg., 12.5mm Head Ht., Rockwell C23 Hardness
Item: CG8DDYModel: M01430.200.0060Cross Ref: 38CR89
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 60 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 60 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Overall Length 60 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm