GRAINGER BULK-RS-FS60-10 Fluorosilicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inchness, 60A, Blue, Smooth | CP9PXZ 785GP6
GRAINGER BULK-RS-FS60-10 Fluorosilicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inchness, 60A, Blue, Smooth
Item: CP9PXZModel: BULK-RS-FS60-10Cross Ref: 785GP6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Blue
Compression Set 8.97%
Durometer 60A
Elongation 250%
Grade Standard
Length 36"
Material Fluorosilicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"