Item: CP9GLKModel: BULK-RS-E60-402Cross Ref: 56DE57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ba 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"