GRAINGER 6R1.312-12 Stainless Steel Rod 316, 1 5/16 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6NKHModel: 6R1.312-12Cross Ref: 61RF17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.312"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Outside Diameter 1 5/16"
Overall Length 12"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi