FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar Stock |
| Brinell Hardness | 131 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 74 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5639, Astm A276, Astm A479 |
| Straightness Tolerance | Not Rated |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width Tolerance | -0.006" to +0.006" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Length Tolerance | Thickness Tolerance | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4F.5X2-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €93.56 | |
| 4F1X1.25-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €133.69 | |
| 4F.25X1.75-6 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | +0.125" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €22.02 | |
| 4F.188X6-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.008" to +0.008" | Mill | 131 | €110.05 | |
| 4F.188X1-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.002" to +0.002" | Mill | 131 | €24.76 | |
| 4F.25X3.5-12 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -1" to +1" | -0.005" to +0.005" | Mill | 131 | €49.50 | |
| 4F1X1.5-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €158.59 |
Explore Products
- EATON N48M28B3316 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 300 KVA, 480 DeltaV, 3-Phase, 208Y/120 VAC
- SPEC D21070 Compression Spring, 1.2 lbs/In Stiffness Rate, 0.82 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- SIOUX CHIEF 841-39PL
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS TX-122000-3412-4.5 Hydraulic Hose, 3/4 x 1/2 Inch MPT
- TITAN FASTENERS EYA03024
- DEHN 908356 Power Surge Protective Device, 20 Ka Discharge Current, 240 VAC 3-Phase Delta
- GRAINGER BULK-RS-NUS60-312 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- CLEVELAND C14857 2133 Screw Machine Drill Bit, 15/64 Inch Size, 1 5/16 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Backflow Preventer Test Kits
- Spotlights
- Vacuum Buffers
- Fume Hood Filters
- Blower/Motor Controllers
- CONDOR Deerskin Leather Gold Driver Gloves
- CAIMAN Heatrac Insulated Winter Work Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- JOHN GUEST Two Way Dividers, Acetal Gray
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Plain
- REMCO 4 Inch Scrapers
- REGAL Taper Pipe Taps, Interrupted Thread, NPTF, TiN
- HUMBOLDT Pundit Lab Transducer
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- STARRETT 94364 Series Meatkutter Frozen Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4F.125X2-24 Flat Bar, 0.125 Inch Thickness, 2 Inch Width, 24 Inch Length, 304SS
€33.01 /unit
