GE LIGHTING Q400CL/MC 43707 Halogen Light Bulb T4 400w
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Halogen Lamp |
| Average Bulb Life | 2000 hr. |
| Base Type | Miniature Candelabra Screw (E11) |
| Bulb Base Type | Miniature Candelabra Screw (E11) |
| Bulb Dia. | 1/2" |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Shape | T4 |
| Bulb Technology | Halogen |
| Color Temp. | 2950 K |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Designation | Q400CL/MC |
| Lamp Dia. | 1/2" |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | Single Ended |
| Light Output | 8250 lm |
| Light Technology | Halogen |
| Lumens | 8250 lm |
| Max. Overall Length | 3 5/8" |
| Overall Length | 3 3/4" |
| Primary Application | General Purpose |
| Shatter Resistance | No |
| Shatter-resistant | No |
| Standards | Meets 2012 Lighting Legislation Energy |
| Trade Number | Q400CL/MC |
| Voltage | 120V AC |
| Wattage | 400 W |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 11.94 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 8539214040 |
| Country of Origin | KR |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Q250DC | 130V AC | 250 W | 2950 K | 4850 lm | Q250DC | 3" | Frosted | 2000 hr. | - | RFQ
Q100DC | 120V | 100 W | 2950 K | - | - | 2.437" | Frosted | 2000 hr. | - | RFQ