GE LIGHTING Q250CL/DC(ESS)-120V Halogen Light Bulb T4 250w | AC3NVR 2V703 / 43697
GE LIGHTING Q250CL/DC(ESS)-120V 43697 Halogen Light Bulb T4 250w
Item: AC3NVRModel: Q250CL/DC(ESS)-120VCross Ref: 2V703 / 43697
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Halogen Lamp
Ansi Code ESS
Average Bulb Life 2000 hrs.
Bulb Base Type Double Contact Bayonet (BA15d)
Bulb Dia. 1/2"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass, Metal
Bulb Shape T4
Bulb Technology Halogen
Color Rendering Index 100
Color Temp. 2950 K
Dimmable Yes
Lamp Dia. 1/2"
Lamp Finish Clear
Lamp Shape T
Lamp Type Single Ended
Light Color White
Light Output 5000 lm
Light Technology Halogen
Lumens 5000 lm
Max. Overall Length 3"
Overall Length 3"
Primary Application Stage And Studio
Rated Life 2000 hrs.
Shatter Resistance No
Shatter-resistant No
Trade Number ESS
Voltage 120V AC
Wattage 250 W