GE LIGHTING Q150CL/MC-ETG Halogen Light Bulb T4 150w | AC3NVP 2V701 / 43694
GE LIGHTING Q150CL/MC-ETG 43694 Halogen Light Bulb T4 150w
Item: AC3NVPModel: Q150CL/MC-ETGCross Ref: 2V701 / 43694
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Halogen Lamp
Ansi Code ETG
Average Bulb Life 2000 hrs.
Bulb Base Type Miniature Candelabra Screw (E11)
Bulb Dia. 1/2"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass, Metal
Bulb Shape T4
Bulb Technology Halogen
Color Rendering Index 100
Color Temp. 2950 K
Dimmable Yes
Lamp Dia. 1/2"
Lamp Finish Clear
Lamp Shape T
Lamp Type Single Ended
Light Color White
Light Output 2800 lm
Light Technology Halogen
Lumens 2800 lm
Max. Overall Length 3"
Overall Length 3"
Primary Application Stage And Studio
Rated Life 2000 hrs.
Shatter Resistance No
Shatter-resistant No
Trade Number ETG
Voltage 120V AC
Wattage 150 W