FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.31" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Length | 1120 mm |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 59.74 mm |
| No. Of Teeth | 140 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 44.09" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9232 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 3.346" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TP2000-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 250 | €213.48 | RFQ
|
| TP2800-8MGT-50 | Polychloroprene | - | - | 350 | €696.45 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 410 | €330.69 | RFQ
|
| TP1600-8MGT-20 | Neoprene | 0.315" | 62.99" | - | €177.05 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-50 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €884.04 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-85 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €1,520.04 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-30 | Neoprene | 8 mm | - | - | €469.51 | RFQ
|
Explore Products
- WALTER TOOLS A1244-NO53 Jobber Length Drill Bit, #53 Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length
- MILWAUKEE VALVE 502 1-1/2 Globe Valve, For Gas/Oil/Steam/Water Media, Bronze, Z-Body, 1 1/2 Inch Pipe Size, NPT
- MARTIN SPROCKET C1060 Spur Gear, 10 Diametral Pitch, 6 Inch Pitch Dia., Reborable, Cast Iron
- APPLETON ELECTRIC MLLEDA33P5BU4 Led Light Fixture, 3000 Lumens, 1 Inch Hub Size, Pendant Mount
- VICKERS 02-326011
- GRAINGER 090-022-012 Concentric Reducer Coupling, Carbon Steel, 2 1/2 Inch X 1 1/2 Inch Pipe
- PROCON 102A035F11GB Rotary Vane Pump, Brass, 35 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- VULCAN HART 00-282559-00001 Caster With Brake, 3 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Nuts
- Aprons
- Wall/Desk/Window Thermometers
- Vortex Tubes
- Belt Drive Double Inlet Forward Curve Blowers
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Blue
- MIGHTY LINE Floor Marking Tape, L Shape
- BUSSMANN JCR-A Series Medium Voltage Fuses
- NIBCO Medium Automatic Cartridges With FKM Seals
- AMERICAN IRON WORKS Hose Safety Restraints
- SQUARE D FAL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES TP1120-8MGT-85 Dual Timing Belt, 8mm Pitch, 85mm Width
€630.71 /unit
