FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.31" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Length | 1200 mm |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 59.74 mm |
| No. Of Teeth | 150 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 47 6/25" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9232 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 1.969" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TP2000-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 250 | €213.48 | RFQ
|
| TP2800-8MGT-50 | Polychloroprene | - | - | 350 | €696.45 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 410 | €330.69 | RFQ
|
| TP1600-8MGT-20 | Neoprene | 0.315" | 62.99" | - | €177.05 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-50 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €884.04 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-85 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €1,520.04 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-30 | Neoprene | 8 mm | - | - | €469.51 | RFQ
|
Explore Products
- EATON URS202BDQCH Horn Bypass Meter Socket, 600 VAC, 200A, 1 Phase
- MAIN FILTER INC. MF0065708 S161T125 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 9.84 Inch Height
- TITAN FASTENERS GEA03112
- DAYTON 2RYV1A Unit Heater Natural Gas/lp 60750 Btuh 30w
- SANDPIPER 334.013.157 Flange, Porting
- WERA TOOLS 05071020001 Pozidriv Insert Bit Stainless Steel Pz1 L 1
- TEADIT SW316G.114.900 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 1-1/4 Inch Size, 900# Class, 316/GRAF Winding
- MORSE CUTTING TOOLS 60783 Spiral Flute, ‎1/4-20 Nc Size, 2 Flute, H3 Modified Bottom
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Hazardous Location Control Station Switches
- Chain Containers
- Drum Pump Tubes
- Fork Mounted Brush Sweepers
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- CHICAGO PNEUMATIC CP74 Series Die Grinders
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- LEESON Variable Torque Fan Motors, Single Phase, Drip Proof Two Speed, Resilient Base
- MI-T-M Pneumatic Equipment Parts
- LIFT-ALL Wire Rope
- CH HANSON Commercial Stencils, Light Duty, Plastic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES TP1200-8MGT-50 Dual Timing Belt, 8mm Pitch, 50mm Width
€388.65 /unit
