GATES QD7/5V8.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Wednesday, Apr 8
€343.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 1/2" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | E |
| Face Width | 5 1/8" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 7 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 8" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.25 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €890.33 | |
| QD9/5V9.75 | 9 3/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €567.43 | |
| QD7/5V8.50 | 8 1/2" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 1/2" | Heavy Duty | - | €370.58 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD9/5V9.25 | 9 1/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €504.07 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- SMC VALVES AW30-N02E-Z-B Regulator, 1/4 Port Size
- PIP CSC-60WH-20PK-L Critical Environment Reusable Shoe Cover, L, White, Pair
- EATON NWC3125T33V3WP21 Molded Case Circuit Breaker, Nwc Type, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 1200A, 690 Vac
- VERMONT GAGE 141299670 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9967 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC MLAL103G1NMTL Light Fixture, 100W, Low Profile
- EATON C22-WRK-K10-P65 Selector Switch, 22.5 mm, 2 Position Knob, 3.5 M Flying Lead Wire, 1No, Ip65
- BEHRINGER SYSTEMS SB-HAP-03-T BEHRINGER PIPE SYSTEMS SB-HAP-03-T
- WESTWARD 22UN74 Crimper, Standard Cushion, 9 1/2 Inch Overall Length, Manual
Explore More
- KEYSHAFT
- SURFOX
- DRAGER
- GORLITZ
- VALUE LINE
- Cable Pullers
- Nonsparking Tool Sets
- Stretch Wrap Dispensers
- Toolholder Accessories
- UV Systems
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL 367 Series Concentric Reducers, Black, Cast Iron
- MARCOM Fire Safety Training
- WALTER TOOLS F4041 Shoulder Milling Cutter
- PETERSEN PRODUCTS 138 Series Pipe Plug
- HONEYWELL In Duct Air Cleaners
- BANJO FITTINGS Series A Cam Lock Couplings, Male Adapter x FNPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD7/5V8.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€343.81 /unit

