GATES PB14MX-48S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
48
125 mm
Get it by Monday, Apr 13
€889.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 5 5/8" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 8.94" |
| Hub Dia. | 7.29" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 5 5/8" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 48 |
| Outside Dia. | 8.31" |
| Overall Length | 6.81" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 8.421" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.92 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC GAM865P245 Floodlight, Power 1000W
- EATON MV811-MY42-2500 PowerP Kit
- MAIN FILTER INC. MF0602727 R86D25BB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Seal, 8.74 Inch Height
- 3M 7010398197 80611464936 / 58847 / MV18-8FLX Fork Terminal, Red, #8 Stud Size, 0.26 to 0.50 Inch
- BALDOR / DODGE 016585 100HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 6.1875 Inch, Rating 1900 Rpm
- USA SEALING ZSPCR-137 Round Spacer, SS, 1 1/2 In Lg., 5/16 In O.D., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Accessories
- Solar Connectors
- Horns
- Socket Head Cap Screws
- Wall Mounted Retractable Barriers
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- ALPHA FITTINGS Male Connector
- EATON Brake Wheels
- VNM SIGNMAKER Desktop Label Printers
- LINN GEAR Stainless Steel Finished Bore Sprockets, 60 Chain
- 80/20 15 Series 1501-LS Single Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-48S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€889.84 /unit
