GATES PB14MX-36S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
36
125 mm
Get it by Monday, Apr 13
€625.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 3 13/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 6.82" |
| Hub Dia. | 5.3" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 13/16" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 36 |
| Outside Dia. | 6.21" |
| Overall Length | 6.69" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 6.315" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- DORIAN WNMG-331-UEM-DPC35RT
- MAIN FILTER INC. MF0166937 20100H3SLB000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 9.8 Inch Height
- DANCO 15731E Faucet Hot Stem
- RIDGID 50077
- REGAL 030054TC Spiral Point Tap, M20 x 2.5 Size, D7 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- YANKEE 1435-0.0465 Chucking Reamer 56 0.0465 In
- BOSTON GEAR F715-40-B5-G Speed Reducer C-face 56c 40 1
- TY-RAP SS23-250-10 Cable Tie, 22 Inch Nominal Lg, 6 Inch Nominal Max. Bundle Dia., 0.25 Inch Wd, Silver
Explore More
- KEYSHAFT
- Angular Contact Bearings
- Backflow Preventer Repair Kits
- Padlock Guards
- Whole House Fans
- Door Ramps
- LOC-LINE Male NPT Valves
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 250 ml Capacity
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- AIR-WAY MANUFACTURING Cap
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 7/16-20 Un
- BULLDOG Casters
- DURAPULSE Keypads
- LAMP Lift-Off Hinges, 304 Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-36S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€625.19 /unit
