GATES PB14MX-34S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4MJB
GATES PB14MX-34S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4MJBModel: PB14MX-34S-90
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 1 1/2" to 3 1/2"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 4 1/5"
Flange Dia. 6.47"
Hub Dia. 4.89"
Material Ductile Iron
Max. Bore 3 1/2"
Min. Bore 1 1/2"
No. Of Grooves 34
Outside Dia. 5.86"
Overall Length 5 1/5"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5.965"
Series 7716 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm