GATES PB14MX-28S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4TAJ
GATES PB14MX-28S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4TAJModel: PB14MX-28S-90
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 1 1/2" to 2 15/16"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 4 1/5"
Flange Dia. 5 2/5"
Hub Dia. 3.97"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 15/16"
Min. Bore 1 1/2"
No. Of Grooves 28
Outside Dia. 4.8"
Overall Length 5.14"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 4 114/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7716 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm