GATES PB14MX-28S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
28
68 mm
Get it by Tuesday, Apr 14
€337.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2 17/25" |
| Bore Dia. | 1" to 2 15/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 3.33" |
| Flange Dia. | 5 2/5" |
| Hub Dia. | 3.97" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 2 15/16" |
| No. Of Grooves | 28 |
| Outside Dia. | 4.8" |
| Overall Length | 4.13" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 4 114/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 68 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 68 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- KERN AND SOHN 367-03 Test Weight, 8 x 14mm Cylinder Dimension, 5g Nominal Value
- DAYTON 771974 Diaphragm, 6PY36B/6PY48B, 6PY36B/6PY48B, Air Operated Double Diaphragm Pump
- EATON ECN0611BAA-R63/D Full Voltage Reversing Non-Combination Starter, 220 VAC at 50 Hz, 240 VAC at 60 Hz V Coil
- GATES 7881-7100 Timing Pulley, 7.6 Inch Diameter
- WALTER TOOLS T1291206-1.0X3 Indexable Thread Turning Insert, Right Hand, 1 mm Max. Thread Pitch
- APPROVED VENDOR RCIX37100STPA Retaining Ring Assortment, Internal And External, Steel, Phos
- OSG 849-6250-60 Cone Bur, 90 Deg. Cone, SK-6, Double Cut, 16 x 90 mm Head, 6 mm Shank
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Propelled Floor Scrubbers
- Flap Discs
- Shelving
- Solenoid Valve Manifold Accessories
- Diffuser Accessories
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, White
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene White
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Pitbull Series Modular Clamp
- PASS AND SEYMOUR Heavy-Duty Decorator Plug Load Controllable Receptacles
- CASH VALVE K10 Series Pressure Regulators
- LEGRIS Axial Valves
- OETIKER 101 Series 2 Ear Clamps, Zinc Plated Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-28S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
€337.72 /unit
